strona główna mapa strony kontakt
 

XII Dzień Pszczelarza

W dniu 17. 07.2016 r. odbył się Festyn  XII "Dzień Pszczelarza" w Hańsku poświęcony pamięci ks. Jana Dolinowskiego. Zorganizowany został przez Wójta Gminy Hańsk, Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej w Hańsku, Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie oraz Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie.

Obchody poprzedził Konkurs warsztatów plastycznych dzieci pt. "Pomagamy pszczołom", zorganizowany w dniu 15.07.2016r. przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Hańsku ,Dom Kultury w Dubecznie oraz Bibliotekę Publiczną Gminy Hańsk, w którym wzięło udział 25 dzieci. Prace te były wystawione w holu GOK w Hańsku.

O godz. 10oo po uroczystym powitaniu zebranych na Sali GOK w Hańsku przez Wójta Gminy Pana Marka Kopieniaka  tradycyjnie już odbyła się konferencja naukowa  o tematyce pszczelarskiej pt. „ Trendy  gospodarki pasiecznej w warunkach Polski i krajów ościennych. Ocena sezonu minionego i tegorocznego produkcji pasiecznej w Polsce .” Konferencję prowadził Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego i Dyr. Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli  Mirosław Worobik.

O godz. 14oo w kościele parafialnym w Hańsku Msza św. Mszę tę celebrowali ks. kanonik Stanisław Dadas proboszcz Parafii Najświętszego Serca  Jezusowego we Włodawie, a w koncelebrze uczestniczyli ks. Sławomir Brodawka Proboszcz Parafii Hańsk,  ks. Dr. Jerzy Sieczyński z San Antonio w USA ,ks. Zbigniew Nikoniuk Proboszcz Parafii Grecko-Katolickiej obrządku bizantyjsko-słowiańskiego pw. Św. Męczennika Nikity w Kostomłotach, który to wygłosił homilię. We Mszy św. udział wzięły poczty sztandarowe z Urzędu Gminy w Hańsku, Stowarzyszenia Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie i Koła Pszczelarzy im. K. Lewickiego w Łukowie, Związku Pszczelarzy w Białej Podlaskiej. Po zakończeniu Mszy św. i odśpiewaniu Roty poczty sztandarowe wraz z osobami biorącymi udział w nabożeństwie udały się pod Pomnik ka. Jana Dolinowskiego. Po krótkim wystąpieniu Prezesa Stowarzyszenia Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie Pana Zbigniewa Jankiewicz zostały złożone przed ponikiem wiązanki kwiatów przez przedstawicielki Wojewody Lubelskiego, Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Urzędu Gminy w Hańsk i Powiatu Włodawskiego, Koła Pszczelarzy im. ks. Jana Dolinowskiego w Urszulinie, Koła Pszczelarzy we Włodawie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Hańskiej. Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem poczty sztandarowe wraz z uczestnikami uroczystości udali się na plac przy  OSP w Hańsku, gdzie po zwinięciu pocztów sztandarowych rozpoczęła się druga część festynu -  artystyczna.  Część artystyczna otworzył Wójt Gminy Hańsk Pan Marek Kopieniak witając wszystkich przybyłych na tę uroczystość, a w szczególności  Prezydenta Polskiego Związku Mirosława Worobik , Prezydenta Bractwa Pszczelarzy Ukrainy ze Lwowa  Członka Głównego Zarządu Pszczelarzy Ukrainy – Mikołaja Gribok, Prezesa Stowarzyszenia Pszczelarzy Lubelskich Zbigniew Jankiewicz, Marka Słupczyńskiego- Prezesa  Nadbużańskiego Związku Pszczelarzy w Chełmie, radnego wojewódzkiego Andrzeja Romańczuk, Kazimierza Panasiuk z Koła Pszczelarzy im. Jana Dolinowskiego w Urszulinie, Ryszarda Szwędrowskiego ,  Barbarę Litwiniuk – Prezesa Polesko Nadbużańskiego Koła Pszczelarzy we Włodawie, Jerzego Buńko – Prezesa Regionalnego Związku  Pszczelarzy w Siedlcach, Zbigniewa Ostrzyżek przedstawiciela  Koła Pszczelarzy im. Kazimierza Lewickiego w Łukowie   i Radomiu,  oraz wiele innych osobistości  jak i  wszystkich zebranych. Po  krótkich okolicznościowych wystąpieniach zaproszonych gości sceną zawładnęli artyści. Na scenie wystąpiły takie zespoły jak: „Seniorki” z Dubeczna,  „Kulczynianki” z Kulczyna,  „Poleska Nuta” z Kołacz, Zespół Męski z Dubeczna,  „Poleskie Echa” z Wytyczna, Kapela „Hańszczanie” z Hańska ,Koło Aktywnych Kobiet z repertuarem cygańskim z Hańska, „Seniorzy” z Urszulina”, „Kresowianki” z Włodawy, Kabaret PKS z Lublina. Gwiazdą wieczoru Była Pani Izabela Trojanowska ze swoim zespołem. Po koncercie Pani Izabeli Trojanowskiej odbył się koncert Zespołu JOKER . Po nim można było bawić się przy muzyce DJ VEST.

Podczas festynu każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Milusińscy mogli szaleć na placu zabaw Ufo Bufoo, pospacerować z pszczółką- Guciem.  Kogo nie interesowały występy mogli skorzystać ze zwiedzenia izby regionalnej bądź podziwiać panoramę Hańska z wieży kościoła do godz.18oo. Nie zabrakło też stoisk z produktami pszczelimi, twórców  ludowych, różnych stoisk handlowych z bufetem i grillem.  Podczas festynu odbywały się tradycyjnie różne konkursy związane z pszczelarstwem. Rozstrzygnięty został też konkurs plastyczny dzieci pt. "Pomagamy pszczołom", zorganizowany w dniu 15.07.2016r.

W konkursie „Pomagamy pszczołom”

I miejsce ex aequo zajęli :Natalia Maszewska, Patrycja Łapińska, Katarzyna Mazurek, Klaudia Połodziuk, Jowita Zuzańska, z Z.Sz.P.i.P. w Hańsku oraz Miłosz Mazurek z Gimnazjum Publicznego w Dubecznie.

II miejsce ex aequo zajęli: Magdalena Wójtowicz, Julianna Jędruszak, Agnieszka Wakuła, Aleksandra Kędzierska, Marta Dziedzic, Klaudia Dywańska ze Z.Sz.P.i.P. w Hańsku.

W konkursie „najsmaczniejszy miód z pasieki”

I miejsce zdobył - Marek Witkowski z Michałowa, pasieka „Pod lipami”

II miejsce zdobył - Krzysztof Skotak z Dubeczna, pasieka w Żdżarce

III miejsce zdobył - Kazimierz Panasiuk z Urszulina , Pasieka w Urszulinie

W konkursie pt. „Wypieki miodowe”

I miejsce zdobyła - Elżbieta Murgała z Hańska za ciasto „Miodownik”

II miejsce zdobyła - Lucyna Godula z Kulczyna za „Ciasto miodowe”

III miejsce zdobyła - Bogumiła Pękała z Kulczyna za ciasto „Miodek”

Ponadto wyróżniono  Panie: Jadwiga Struska  za ciasto „Piernik” z Konstantynówki, Emilię Lenc ze Starego Majdanu za ciasto „Jabłecznik z orzechami w miodzie”,  Barbarę Wójtowicz z Hańska za ciasto „Użądlenie pszczoły”, Monikę Radecką z Hańska za ciasto „Babeczki miodowe”, Agnieszką Skotak z Dubeczna za ciasto „Sezamowiec” oraz Jadwigę Lewenda z Hańska za ciasto „Miodowa Fantazja”.

Wszystkim laureatom biorącym udział w konkursach zostały ufundowane nagrody przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej.

Sponsorami Dnia Pszczelarza w 2016 r. byli:

1. Global Mineral Prospects  Sp. z. o. o w Katowicach Balmara

2. Zarząd Województwa Lubelskiego w Lublinie

3. Agencja Nieruchomości Rolnych w Lublinie

4. Starostwo Powiatowe we Włodawie

5. PGE Obrót w Rzeszowie

6. Usługi Transportowe, Rolnicze i Roboty Ziemno – Melioracyjne „NIEDŻWIECCY” S.C. w Kulczynie

7. Ufo-Buffo-Małgorzata Baj-Gołdyn

8. Firma Handlowa „KAROLA” Renata Błaszczuk

9. Teresa i Marian Kobus – Gospodarstwo Rolne w Petryłowie

10. Rajmund Kobus – Gospodarstwo Rolne Rudka Łowiecka

11. Barbara Ślepaczuk-Kania- Apteka SALUS w Hańsku

12. Delikatesy Centrum – Anna i Mariusz Michałowicz

13. Produkcja Pieczywa Handel Stefan Dołbniak

14. Zakład Usługowo-Produkcyjno-Handlowy Mariusz Świeca w Hańsku

15. ”MURPOL” Roboty Ogólnobudowlane i Ziemne Józef i Robert Murgała

16. Agnieszka i Krzysztof Skotak – Gospodarstwo Ekologiczne w Żdżarce

17. Małgorzata i Jerzy Polak Pensjonat „OSOWIANKA” w Osowie

18. Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne w Hańsku

19. Krzysztof Łojewski Włodawa

Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r.
Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r.
Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r.
Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r.
Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r.
Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r.
Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r.
Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r.
Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r.
Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r.
Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r. Dzień Pszczelarza - 2016r.
Dzień Pszczelarza - 2016r.
Wersja do druku
 
Zdjęcie losowe
Borowiki
Pogodynka