strona główna mapa strony kontakt
 

Dzień Pszczelarza w Hańsku

Dzień Pszczelarza w Hańsku – festyn połączony z uroczystościami kościelnymi poświęcony pamięci ks. Jana Dolinowskiego (1814-1875) "syna tego terenu" duszpasterza parafii unickich w Cycowie i Hańsku, wielkiego kapłana i patrioty, wybitnego przyrodnika zasłużonego dla polskiego pszczelarstwa.


Parę słów o inicjatywie zorganizowania święta pszczelarskiego

Jak mówi stare przysłowie „sukces ma wielu ojców a porażka jest sierotą” tak i w przypadku organizowanych Dni Pszczelarza w Hańsku, które gdy z roku na rok nabierają co raz to większego rozgłosu i zainteresowania, chętnych do przypisania sobie zasług w tym zakresie jest wielu. Rzecz ma się nieco inaczej. Mój teść (już nie żyjący) Franciszek Panasiuk (Mistrz Pszczelarstwa) parę razy mnie nagabywał by coś zrobić w kwestii słynnego pszczelarza ks. Jana Dolinowskiego, jednego z pierwszych konstruktorów ula ramowego otwieranego do góry, który przecież urodził się i zmarł w Hańsku.

Nadarzała się wspaniała okazja, zbliżał się rok 2005r, a więc 130 rocznica śmierci ks. Jana Dolinowskiego. Razem z serdecznym kolegą Jarosławem Respond zaczęliśmy ten temat powoli rozwijać, "zarażając" nim dyrektora Domu Kultury Romualda Prylla i prowadząc rozmowy z Wójtem Gminy. Podejrzewam, że gdyby nie pomoc i zaangażowanie pszczelarza z Urszulina Kazimierza Panasiuk termin pierwszych obchodów pewnie by się opóźnił. Tu należy podkreślić, że głównymi inicjatorami zorganizowania Dnia Pszczelarza w Hańsku była w sumie nasza czwórka, a nie jak obecnie przypisuje się Związkowi Pszczelarskiemu, Wójtowi Gminy, GOK–owi w Hańsku czy też Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Hańskiej, którego jesteśmy członkami. Należy podkreślić, że do naszej czwórki przyłączył się Pan Ryszard Szwędrowski, który jako pszczelarz z wielkim zaangażowaniem bierze co roku udział w organizowaniu powyższych uroczystości. To Pan Kazimierz Panasiuk nawiązał kontakt z proboszczem Parafii Unickiej w Kostomłotach, Archimandrytą o. Romanem Piętką, który z wielką radością wyraził chęć uczestniczenia w uroczystościach (festynie) poświęconych ks. Janowi Dolinowskiemu. On też pierwszy nawiązał kontakt z Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli, Spółdzielnią APIS nie mówiąc już o innych kontaktach z instytucjami bez których obchody te nie miały by należytej rangi. Od początku zaś głównymi organizatorami święta Dnia Pszczelarza w Hańsku są Wójt Gminy Hańsk, Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie a od 2009 roku Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie. Takie są fakty i prawda, czy to się komuś podoba czy nie.

Wersja do druku
 
Zdjęcie losowe
Wiosna
Pogodynka