strona główna mapa strony kontakt
 

Ciekawostki

W tym dziale będą zamieszczane zasłyszane przekazy ustne, do których odkrycia na nowo towarzyszył często przypadek, rozmowy z miejscową ludnością. Wiele z nich odeszło nieodwracalnie w mrok przeszłości, część udało mi się odtworzyć w całości bądź tylko w pewnych fragmentach.

Jeszcze nie tak dawno mieszkało obok siebie społeczeństwo różnych narodowości, i każde z nich tworzyło charakterystyczną dla siebie kulturę. Wieczorami można było usłyszeć piosenki przekazywane z pokolenia na pokolenie a w chałupach przy lampach naftowych kobiety opowiadały niestworzone historie.

Niepisane przekazy ze zdarzeń towarzyszących życiu codziennemu w ówczesnym czasie możemy porównać do żywej kroniki. Jest tylko jeden problem, jest coraz mniej osób które mogą nam przekazać ciekawostki z tamtych lat i tych co zechcą je przekazać następcom, a brak ich „nośnika” powoduje nieodwracalną stratę informacji.

Część zasłyszanych opowieści ma potwierdzenie historyczne w czasie i dotyczy konkretnych osób bądź zdarzeń, odpowiednio ubarwionych. Pozostałą zaś część można wpisać między legendy. Język jakim posługiwały się poszczególne grupy społeczne może być często niezrozumiały (mieszanina języków ). Zasłyszane ciekawostki przekazuję w zapisie fonetycznym. Za błędy językowe nie ponoszę odpowiedzialności.

Wersja do druku
 
Zdjęcie losowe
Cmentarz unicko - prawosławny
Pogodynka