strona główna mapa strony kontakt
 

Cmentarze

Różne są "ścieżki" ludzkiego życia, bardziej bądź mniej zawiłe ale wszystkie prowadzą w jednym kierunku jakim jest cmentarz. Na ziemskiej drodze człowiek jest tylko pielgrzymem, który zabawi tu dłużej lub krócej. Ani rodzaj wyznania, status społeczny czy przynależność polityczna nie przedłuży nam "ziemskiej gościnności" jaka jest nam dana. Wszyscy tam dobrniemy, jest tylko pytanie – kiedy i jak?

Cmentarz jest pewnego rodzaju "miastem" poświęconym zmarłym, a groby można porównać do domów (nie mylić pojęcia D.O.M. – Deo Optimu Maximo – Bogu Najlepszemu Najwyższemu). Od najdawniejszych czasów miejsce to było otoczone kultem świętości a nawet pewnego rodzaju azylem. Wiele synodów m.in. włodawski w 1586 r. miało na celu nienaruszalność poświęconego zmarłym miejsca. Świat zna wiele sposobów pochówku zmarłych lecz na terenie Polesia był, jest i będzie cmentarz.

Zmienia on tylko swój wygląd. Dawne krzyże drewniane i ziemne mogiły zastąpiły grobowce i pomniki z granitu i marmuru. Teren gminy Hańsk na przestrzeni wieków był zasiedlany przez narodowości o różnym wyznaniu, dlatego też możemy tu spotkać cmentarze:

  • unicko-prawosławny,
  • prawosławny,
  • ewangelicki,
  • rzymsko-katolicki

choć po niektórych nie ma już śladu.

Pragnę przedstawić to co w dniu dzisiejszym "zachowało" się na poszczególnych cmentarzach, a więc wygląd nagrobków, zachowane inskrypcje i ich lokalizacje. Być może ktoś szuka swoich bliskich, którzy mieszkali na terenie naszej gminy i zostali tutaj na zawsze.

Wersja do druku
 
Zdjęcie losowe
Jesienne klimaty
Pogodynka